2012.06.11. 09:03
A gyom fontossága a kertben
Írhattam volna azt is, segítség, elfogytak a gyomok a kertben! No de aki látná a kertet, az nem pont ezt tapasztalná. Van itt gyom...
Egy szűk -de annál sűrűbb- 'bio'kert év tapasztalatom alapján újragondoltam a mezőgazdaságot :-) Sok időt töltök a kertben, néha csak figyelek, nézelődök, bambulok.
A legfontosabb amit megfogalmaztam, hogy ott a legjobb minőségű a talaj, ahol sűrű az ültetés, és a sorok között vannak gyomok. Mert szerintem, legalábbis az 'én' kertemben a gyom nem elnyom, hanem ápol és takar, vagyis nedvességet tart.
Kapát ritkán használok, a sorok közé nem lépek, csak a kijelölt kis utakra, így a gyomokat kihúzogatom, és igyekszem ugyanoda visszatenni, ahol volt. Mert véleményem szerint a gyomra szükség van. Hogy ne maradjon csupaszon a talaj, mert a szél-nap gyorsan kiszárítja, és az évről évre szárazabb idő-éghajlat miatt túl nagy luxus az öntözés. Kell és szükséges a locsolás, de átgondoltabban, gazdaságosabban. A csupasz földet szórófejjel öntözni, egy száraz évben nem megoldható...A sorokat kézzel öntözni egy fokkal jobb eredmény. De ha a növények sűrűn állnak, és takarva van a talaj, az öntözésből származó vízmennyiség jobban hasznosul. Legalábbis nálam :-)
Nem mindegy persze a takarás formája sem. A paradicsom-paprika 'ültetvénynél' jöttem rá, hogy nem fogom bírni az állandó kapálást, így szalmával borítottam le az utakat és sorközöket, fekete nadálytő, csalán, felmagzott spenóttal a töveket. A padlizsánnál megpróbálkoztam a torma levelekkel, gondoltam hátha távol tartja a krumplibogarat. A gyomokkal óvatosan bánok, mindent oda teszek vissza, ahonnan kihúztam, hogy takarjon, gyommentesen tartson és tápanyagban is dúsítsam a talajt. És gondoljunk csak bele, micsoda állatvilág tud itt kialakulni, amelyek dolgoznak helyettem is a kertben. De a csupasz-száraz talajon-ban nem sok bogarat-apró állatot látok..
Mert véleményem szerint, amit kiveszünk a földből, azt vissza is kell tenni. Mert így nem éljük föl a föld tartalékait. Visszateszem a gyomot, és a nem felhasznált zöldségdarabokat. Végül is, elég kevés dolgot eszünk meg a kertből. A borsónak a termését, a babnak a magját, a répának a gyökerét és a többi...A legtöbb része megmarad. Ezt vagy komposztálom, vagy visszateszem a földre, vagy a lovaknak adom :-)
Nincs nagy tapasztalatom még, de nyitott vagyok másképp szemlélni a kertet. Megosztom Veletek a gondolataimat, hátha kapok rá reagálást :-)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Franci1969 2012.06.11. 12:42:26
a gyomok mint mulcs szintén jó ötlet. a biztonság kedvéért talán fűnyesedékkel (kaszálás... fűnyírás..) lehetne takarni, hogy ne magozzzanak fel.
igor1974 2012.06.11. 12:45:06
Végtelenül szimpatikus ez a fajta hozzáállás!
Fóra ( Szemem Tükrében ) 2012.06.11. 22:34:41
Iszonyatosan szép a kerted! Buja...telis- tele finomsággal...hiába kertész létedre ezen nem is csodálkozok Csilla! Jó volt látni a szépségeiteket is...gondolok itt a csemetékre! Tamara egyre szebb és Iván tuti vagány. Olyan jó lehet ott nálatok a természethez közel, mint egy békesség kis szigete! Távol a város zajától! Nem megérte? A saláta látom...nem bírtok vele! Ez a kert... egy igazi ösztönzés a gyerekeknek...és főleg, hogy látják mennyit dolgozol benne, a zöldségek is kívánatosabbá válhatnak a gyerekek szemében.... Puszi
jszcst 2012.06.13. 10:22:44
jszcst 2012.06.13. 10:23:34
Fóra ( Szemem Tükrében ) 2012.06.13. 14:06:16
"amit ki veszünk a földből vissza is kell tenni"- így volt ezzel drága nagymamám is, mert a tyúkhúrt, ami könnyen visszafakad ezt megelőzve mindig megfordította gyökérrel felfelé hamar elszáradt és visszakerült a földanyának! Sok puszi nektek is!!!! Gratula